MUTFAK TADİLATI

 Komple mutfak tadilatı, maliyetli olduğu kadar akılcı çözümler ve planlama gerektirir. Profesyonellerin desteğiyle mutfak alanlarını akılcı biçimde organize etmek mümkün. Yemek alanı ile mutfak tezgâhı ilişkisine birçok alanda muntazam planlana ve ince işçilik gerektirir. Eğer mutfağınızı yenilemek istiyor ve ne kadara mal olacağını merak ediyorsanız, 2019 yılı güncel fiyatlandırmalar hakkında bu yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Öncelikle mutfak yenilerken nelere dikkat edeceğinizi gözden geçirelim. Mutfak tezgâhı ile mutfak dolapları, uygulanacak stil ve tarza göre renk ya da doku kararları alındıktan sonra seçilmelidir. Mutfağınızda kullandığınız perde unsurundan halı modeline uygulanacak stil ve tarza göre renk uyumu ve ahenk tercih edebilir ya da kontrast renklerin göze hitap eden uyumunu ön plana çıkarabilir, tezat renklerle daha dinamik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Mutfak tadilatı belirgin bir sürece yayılır ve mutfakta yapılacak değişikliklerden alana kadar birçok etken süreci belirler. Mutfağınızı yenilemeden önce yaklaşık olarak ne kadar bütçe gerekeceğine dair bazı başlıklar derledik, karar almanızı kolaylaştırmak için mutlaka inceleyin. 

image1

Mutfak Tadilatı

Mutfak tadilatında kullanılacak ürünlerin hesaplanması kalitesini özelliğine kalitesine göre değişkenlik göstermektedir ortalama bir mutfağın tadilat fiyatı sadece sıva yoklaması ve boya olursa 4.000 tl civarı hesaplanır mutfak tadilatında eğerki mutfak dolabı dahil edilirse ortalama 9.000 tl arasında fiyatlandırılır mutfak tadilatı fiyatında ayrıca kampanyamız mevcuttur kampanya dahilinde 10 m2 mutfak alana granit tezgah hediyemizdir mutfak tadilat fiyatları için size en yakın hizmet noktasından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.

image2

MUTFAK TADİLATI

Mutfak tadilatı yapılacak mekanda keşif yapılarak tesisat ve mobilya ile ilgili sorunlar varsa tespit edilir. Daha sonra gerekli ölçüler alınarak mevcut durum kağıt üzerine aktarılır. Kullanıcı istekleri, mekan koşulları ve bütçeye bağlı olarak tasarım ve proje çizilir. Gereksinim duyulan lavabo, dolap vb. malzemelerin boyutları/konumları belirlenir. Mutfaktaki bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, dolaplar ve muslukların yeri, radyatör/panel türü ve yeri, aydınlatma elemanları ve prizlerin yerleri gibi parametrelerin belirlenmesi su, elektrik ve gaz tesisatının döşenmesi için önemlidir. 

image3

MUTFAK TADİLATI

Ülkemizde artan konut ihtiyacını karşılamak için birbiri ile aynı çok katlı ve daireli toplu konut yapımı hızla devam etmektedir. Yapılan araştırmalar konut sakinlerinin sıradan malzemeler ve birbiri ile aynı olan mutfaklarını ilginç olmayan, sıkıcı,yetersiz, kendilerini yansıtmayan mekanlar olduğunu ve kullanıcıların yaklaşık üçte birinin eski mutfaklarını tadilat ile kendi karakterlerini yansıtacak ve daha işlevsel mekanlara dönüştürdüklerini ortaya koymuştur

Mutfak tadilatı bireysel istek ve kullanım amacıyla uyum içinde olduğu zaman, yapılan uygulamanın memnuniyet oranı artmaktadır. 


Mutfakların yeniden tasarlanmasının temel nedenleri genel olarak iki kısımda ele almak mümkündür, mutfak tadilatı ve mutfak dekorasyonu aşağıdaki gereksinimler göz öne alınarak yapılmalıdır. 

 Kullanıcıların Gereksinimlerini Karşılamaması : Konut içerisinde yaşayan kişi sayısının artması sonucu mutfak dolaplarının, yıkama, hazırlama ve yemek yeme bölümlerinin kapasitesinin yetmemesi ya da eskimiş yıpranmış olmaları. Mutfak içi çalışma alanının yetersiz veya kullanıcıların antropometrik ölçülerine ve alışkanlıklarına uymaması vb. nedenler gösterilebilir.

Algısal Gereksinimler : İlk defa algılanan bir mekan genellikle ferah olarak algılanırken bir süre sonra sıkıcı olarak tanımlanabilmektedir. Kullanıcılar hazır mutfak tasarımlarını birkaç yıllık deneyimden sonra negatif olarak algılamakta ve değiştirme isteği duymaktadır.

Mutfaklarda yapılacak bakım onarım ve değişim uygulamaları çok çeşitlilik gösterse de genel olarak 4 kısımda ele alınabilir.

Mutfak dolapları ile ilgili en çok şikayet edilen konuların başında depolama kapasitesi, kullanım zorluğu ve boyutları, ikinci olarak da rengi ve malzeme kalitesi olduğu tespit edilmiştir. Mutfak tezgahları ile ilgili en çok şikayet edilen konular ise yüksekliği ve temizlenme zorluğudur.

Mutfak dolabı tasarımında mekan bir  bütün olarak düşünülmeli kullanıcının fiziksel özellikleri, yeterli depolama alanı, işlevselliği ve yemek hazırlama dışında kalan yemek yeme, çocuk bakma, tv izleme ve dinlenme gibi eylemler de göz önüne alınmalıdır.

Mutfak zeminleri yıpranmalara ve darbelere en çok maruz kalan bölümler olduğu için zemin kaplamasının da öncelikle darbeye dayanıklı olması, kolay temizlenebilmesi gerekmektedir. Mutfak zemin kaplaması olarak granit, ahşap, kauçuk vb. malzemeler kullanılabilir. Islak hacimli bir mekan olduğu için zeminde su yalıtımı uygulaması da önemle tavsiye edilmektedir. 

Mutfak dekorasyonunda en çok önem verilmesi gereken alanlardan biri de duvarlardır. Mutfak duvarları kullanılacak malzeme ve renk tonları mekan algısı üzerinde son derece etkilidir. Seçilecek malzemeler suya ve neme dayanıklı olmalı aynı zamanda kolay temizlenmelidir. Desenli seramik, duvar kağıdı, doğal taş vb. malzemeler kullanılabilir.

Mekanın aydınlık ya da karanlık olması, kullanıcının kendi tarzını yansıtması ve yaratılmak istenen atmosfer düşünülerek renk seçimi yapılmalıdır.

TESİSAT UYGULAMALARI

Mutfaktaki sıcak su, soğuk su ve atık su tesisatı kontrol edilmeli, eski galvaniz borular kullanım suyu sıcaklığına dayanacak özellikle plastik borular ile değiştirilmelidir. Tesisat kullanıma açılmadan önce su kaçağı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Mutfak tadilatı fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Orta büyüklükteki bir mutfağın tadilat masrafları 5.000 - 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mutfak tadilatı fiyatı almak için size en yakın hizmet noktasından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.
image4